Diskussionsforum

 - Forum - Statistik - Sök -
schackOnline diskussionsforum / Schackdiskussion / Protokollsplikt?
. 1 . 2 . >>
Författare Meddelande
Catweazle
Medlem
#1 Skrivet: 3 Apr 2013 10:59

Jag har hört ett rykte om att man, i och med den nya typen av dragserie, måste föra protokoll hela partiet igenom i SM!? Gäller inte regeln om att man inte behöver föra protokoll när man har mindre än fem minuter kvar?

chessexplorer
Medlem
#2 Skrivet: 3 Apr 2013 11:03

Om man får 30 sekunder per drag så skall man hinna skriva upp draget också. Man måste föra protokoll hela partiet.

Catweazle
Medlem
#3 Skrivet: 3 Apr 2013 11:06

Bombsäkert?

Kleimark
#4 Skrivet: 3 Apr 2013 11:12

Ja. Du måste föra protokoll hela partiet.

Catweazle
Medlem
#5 Skrivet: 3 Apr 2013 11:25

Aj fan. Ok, tack för upplysningen.

chessexplorer
Medlem
#6 Skrivet: 3 Apr 2013 11:56

Du kan heller inte tillkalla domaren och kräva remi när du har mindre än två minuter kvar och motståndaren bara spelar meningslösa drag och försöker vinna på tid. I stället får du använda 50-dragsregeln eller uppmärksamma att samma ställning har uppkommit tre gånger.

sture_lindberg
Medlem
#7 Skrivet: 3 Apr 2013 12:22

Citerar: chessexplorer, #6:
Du kan heller inte tillkalla domaren och kräva remi när du har mindre än två minuter kvar och motståndaren bara spelar meningslösa drag och försöker vinna på tid.

Är du säker på detta ?

chessexplorer
Medlem
#8 Skrivet: 3 Apr 2013 13:49

Jag känner mig säker Tvåminutersregeln är bara en nödfallsregel eftersom de andra reglerna inte kan tillämpas utan bevisande protokoll.

"§ 10: Tidsbegränsad avslutning
10.1. 'Tidsbegränsad avslutning' är den fas i ett parti, när alla (återstående)
drag måste göras på en begränsad tid. 10.2. Om en spelare vid draget har mindre än två minuter kvar på sin klocka, får han kräva remi innan hans kläpp faller. Han ska tillkalla domaren och får stanna klockorna. (Se § 6.12 b)."

Om man får mer tid efter varje drag så är det ingen "tidsbegränsad avslutning".

Fairlane
Medlem
#9 Skrivet: 3 Apr 2013 14:47

Helt riktigt

Barbossa
Medlem
#10 Skrivet: 3 Apr 2013 16:12

Man får ligga ett halvdrag efter vid protokollföringen. Det innebär att svart kan få vits klocka att vara den enda som går i öppningen genom att rycka in sina drag och sedan skriva.

chessexplorer
Medlem
#11 Skrivet: 3 Apr 2013 16:43 - Redigerad av: chessexplorer

Båda kan göra likadant så svart har ingen fördel i öppningen. Drar svart direkt utan att skriva kommer vit förmodligen göra likadant. Svart måste då skriva ner vits förra drag, och sitt eget drag.

1. Vit drar, trycker på klockan och skriver
-1 . Svart drar direkt och trycker på klockan och tänker börja skriva vits och svarts drag.
2. Vit gör samma sak
-2. Svart får då skriva vits och sitt första drag på sin egen tid innan han gör sitt eget drag, trycker på klockan och skriver ner vits och sitt eget andra drag. Det blir väldigt rörigt för svart och risken är stor att han skriver ner fel drag.

Det är nog smidigast att skriva ner motståndarens drag innan man utför sitt eget.

Barbossa
Medlem
#12 Skrivet: 3 Apr 2013 16:45

Svart drar innan vit har skrivit ned drag 1. Vit får inte då dra direkt eftersom man inte får ligga ett helt drag efter.

Barbossa
Medlem
#13 Skrivet: 3 Apr 2013 16:47

gg

chessexplorer
Medlem
#14 Skrivet: 3 Apr 2013 16:49

gg ?

chessexplorer
Medlem
#15 Skrivet: 3 Apr 2013 16:53

Det är möjligt att svart kan hinna utföra sitt drag, och skriva ner vits och sitt eget drag medan vit skriver ner sitt eget drag, men då måste vit skriva väldigt långsamt.

Kleimark
#16 Skrivet: 3 Apr 2013 17:24

Citerar: Barbossa, #12:
Svart drar innan vit har skrivit ned drag 1. Vit får inte då dra direkt eftersom man inte får ligga ett helt drag efter.


Var det så du gjorde när du spelade 1...b5 i stället för 1...c5

DrBeep
Medlem
#17 Skrivet: 3 Apr 2013 22:21

Citerar: Kleimark, #16:
Var det så du gjorde när du spelade 1...b5 i stället för 1...c5

Den kommentaren var inte helt snäll men ganska rolig

Barbossa
Medlem
#18 Skrivet: 4 Apr 2013 08:54



Svedjeholmen
Medlem
#19 Skrivet: 5 Apr 2013 19:07

Förr fick man sträcka under tidsnöd - är det borta numera? Det kunde hända att båda spelarna streckade vilt och ofokuserat. När man stannade klockan och tillsammans med domaren rekade partiet hände det ibland att man gjort 4-5 drag över dragserien...haha...men dramatiskt var det...

chessexplorer
Medlem
#20 Skrivet: 5 Apr 2013 23:28

Man streckar fortfarande när man har mindre än fem minuter kvar i partier där man inte får mer tid för varje drag man utför.

Svedjeholmen
Medlem
#21 Skrivet: 6 Apr 2013 02:15

Så vad är problemet? Man har ex 15 drag å 2 min vardera till tidskontrollen. Man drar snabbt å streckar lite då å då... är det nån skillnad numera mot förr?

chessexplorer
Medlem
#22 Skrivet: 6 Apr 2013 10:04

Nej, det finns inget problem. Skillnaden är bara att i och med att det finns digitala klockor så kan man spela partier där man får tilläggstid för varje drag man utför. Då måste man föra protokoll hela partiet.

Svedjeholmen
Medlem
#23 Skrivet: 6 Apr 2013 10:58

Men om man får tex 15 sek extra för varje drag så sköter ju den digitala klockan ackumuleringen det vad jag förstår och då behöver man ju inte föra protokoll?

chessexplorer
Medlem
#24 Skrivet: 6 Apr 2013 11:27

Protokollet är inte bara till för att räkna drag. Partiet skall bevaras, och man skall kunna kolla om samma ställning har uppkommit tre gånger och så vidare.

karpov_jr
Medlem
#25 Skrivet: 6 Apr 2013 11:53

Tänk kortare. Motståndaren får mindre tid att fundera. Kort är gott. Oftast eller inte alls. Ett känslomässigt smörgåsbord. Alle man ombord.

Svedjeholmen
Medlem
#26 Skrivet: 6 Apr 2013 12:11

Citerar: chessexplorer, #24:
Protokollet är inte bara till för att räkna drag. Partiet skall bevaras, och man skall kunna kolla om samma ställning har uppkommit tre gånger och så vidare.

Sä man får strecka under tidsnöd och skriva dragen i efterhand...precis som förr?

chessexplorer
Medlem
#27 Skrivet: 6 Apr 2013 12:30

Ja

LNO1
Medlem
#28 Skrivet: 7 Apr 2013 10:43

Vad händer om man i stridens hetta glömmer att skriva ner vissa drag? Vilket blir straffet?

Fairlane
Medlem
#29 Skrivet: 7 Apr 2013 11:38

Domaren har sin vanliga arsenal.

Tillsägelse
Tidsavdrag
Tidstillägg till motståndaren
Partiförlust
Diskvalikifikation ur tävlingen

LNO1
Medlem
#30 Skrivet: 7 Apr 2013 18:44

Tack Fairlane

. 1 . 2 . >>
Du måste logga in för att kunna posta!
 

Powered by forum software miniBB™ © 2001-2006