Diskussionsforum

 - Forum - Statistik - Sök -
schackOnline diskussionsforum / Schackdiskussion / Individuella mästerskapet 2017
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Författare Meddelande
peace
Medlem
#31 Skrivet: 1 Okt 2017 19:28

Tack. Bra jobbat av er som arrangerar det!

ElegantenFrånVidderna
Medlem
#32 Skrivet: 1 Okt 2017 19:38

99%-igt

peace
Medlem
#33 Skrivet: 1 Okt 2017 19:48

Fjanten/eleganten du tål bara lusungabeer!

ElegantenFrånVidderna
Medlem
#34 Skrivet: 1 Okt 2017 19:59

Tack för att du fick maj kvar på SO. Önskar daj desamma

lillpysen
Medlem
#35 Skrivet: 1 Okt 2017 20:18

Bra jobbat (och lycka till kan sannerligen behövas)

CAQUELAQ
Medlem
#36 Skrivet: 29 Okt 2017 11:54

Resultat Klass B, grupp 3:

1:an ullabella1 och 2:an trixmaster61 går till semifinal och spelar i Klass A nästa IM. 8:an aebg och 9:an falo spelar nästa år i Klass C.

CAQUELAQ
Medlem
#37 Skrivet: 1 Nov 2017 03:19

Resultat Klass C, grupp 3:

1:an Peter55 och 2:an akron går till semifinal och spelar i Klass B nästa IM. 7:an Vattumannen63 och 8:an Hasurami spelar nästa år i Klass D.

CAQUELAQ
Medlem
#38 Skrivet: 3 Nov 2017 07:54

Resultat Klass D, grupp 2:

1:an INGO_7890-1 och 2:an bisse3000 går till semifinal och spelar i Klass C nästa IM. 8:an BOAN och 9:an Taxi16 spelar nästa år i Klass E.

CAQUELAQ
Medlem
#39 Skrivet: 5 Nov 2017 21:06

Resultat Klass A, grupp 2:

1:a blir nossagang. Sedan kom polu och nastyboy på samma poäng, men polu fick remi mot nossagang medan nastyboy förlorade, så polu blir 2:a. nossagang och polu går till semifinal. 8:an MarcusEdin och 9:an Superraf spelar i Klass B nästa år.

CAQUELAQ
Medlem
#40 Skrivet: 5 Nov 2017 21:10 - Redigerad av: CAQUELAQ

Resultat Klass C, grupp 2:

1:an Atic och 2:an rakan2 går till semifinal och spelar i Klass B nästa IM. 8:an christer55 och 9:an LILLPELLE spelar nästa år i Klass D.

CAQUELAQ
Medlem
#41 Skrivet: 7 Nov 2017 01:45 - Redigerad av: CAQUELAQ

Resultat Klass D, Grupp 7:

1:an Carzo och 2:an borje44 går till semifinalen och spelar i Klass C nästa år.

8:a blir JOAOVE, och han spelar i Klass E nästa IM. Men vem blir 7:a? Tre spelare kom på samma poäng - Ewka, frisco och kompis 2 - och det gick inte att skilja dem åt. Därför måste det till lottning för att avgöra vem som får sjundeplatsen.

Lottningen sker genom resultatet i Lottodragningen med Joker på onsdag 8 november kl 18.25 i TV 4. Vi håller oss till sista siffran i en Jokerrad, d v s tre nummer var i intervallet 1-9 och den vars nummer dras blir 7:a och kommer att spela i Klass E nästa år. Om siffran blir en nolla går man vidare till näst sista tills man fått fram ett avgörande.

Ewka....... får numren 1, 2 och 3.
frisco....... får numren 4, 5 och 6.
kompis2.... får numren 7, 8, och 9.

CAQUELAQ
Medlem
#42 Skrivet: 10 Nov 2017 09:01

Sista Jokernumret blev en 5a, så detta blev resultatet för Klass D, Grupp 7:

1:an Carzo och 2:an borje44 går till semifinalen och spelar i Klass C nästa år. 7:an frisco och 8:an JOAOVE spelar nästa år i Klass E.

CAQUELAQ
Medlem
#43 Skrivet: 10 Nov 2017 09:04

Resultat Klass A, Grupp 5:

1:a blir 29wolf och 2:a blir MORFASR33. (Berny och MORFAR33 kom på samma poäng, men Berny förlorade mot 29wolf medan MORFAR33 fick remi.) De går till semifinalen. 7:an lelroy och 8:an Tojje58 spelar i Klass B nästa IM.

CAQUELAQ
Medlem
#44 Skrivet: 10 Nov 2017 09:06

Resultat Klass A, Grupp 6:

1:an shelesobeton och 2:an Falkis går till semifinalen. 7:an yamusashi och 8:an Wolf-03 spelar i Klass B nästa IM.

CAQUELAQ
Medlem
#45 Skrivet: 10 Nov 2017 09:09

Resultat Klass C, Grupp 7:

1:an Vercingetorix och 2:an johanp går till semifinal och spelar i Klass B nästa IM. 7:an Amaru och 8:an Frankiee spelar i Klass D nästa år.

CAQUELAQ
Medlem
#46 Skrivet: 10 Nov 2017 09:18

Resultat Klass D, Grupp 3:

1:a blir KjelleKarlsson. Sedan kom tre spelare på samma poäng: bosses, JohnSvärd och Sunep. bosses förlorade båda inbördes partierna, så det står mellan JohnSvärd och Sunep. De spelade remi inbördes, båda förlorade mot ettan, men Sunep vann mot 5.an PeterWallberg medan JohnSvärd förlorade. Alltså:

1:an KjelleKarlsson och 2:an Sunep går till semifinal och spelar i Klass C nästa IM. 8:an Spelare_1 och 9:an ludde1 spelar nästa år i Klass E.

CAQUELAQ
Medlem
#47 Skrivet: 11 Nov 2017 12:19

Resultat Klass E, Grupp 1:

ingvarol, hml601, janambecker och beroma går till semifinal.

CAQUELAQ
Medlem
#48 Skrivet: 12 Nov 2017 20:23

Resultat Klass B, Grupp 5:

1:an vintern och 2:an huun går till semifinal och spelar i Klass A nästa IM. 7:an Kuben1 och 8:an Jartza spelar i Klass C nästa IM.

CAQUELAQ
Medlem
#49 Skrivet: 12 Nov 2017 20:29 - Redigerad av: CAQUELAQ

Resultat Klass C, Grupp 8:

1:an snygg och 2:an kille20 går till semifinal och spelar i Klass B nästa IM. Det kom tre på samma poäng i kampen om 7e platsen, och CaptainNemo förlorade båda inbördes partierna. Alltså: 7:an CaptainNemo och 8:an Sverre59 spelar i Klass D nästa IM.

CAQUELAQ
Medlem
#50 Skrivet: 13 Nov 2017 17:54

Resultat Klass C, Grupp 10:

1:an jimpan och 2:an Laijo går till semifinal och spelar i Klass B nästa IM. 7:an Krack och 8:an goranronnberg spelar i Klass D nästa IM.

CAQUELAQ
Medlem
#51 Skrivet: 14 Nov 2017 22:05

Resultat Klass B, grupp 2:

1:an ruhe och 2:an repeteraupprepa går till semifinal och spelar i Klass A nästa IM. 8:an Hammerman och 9:an ElegantenFrånVidderna spelar nästa år i Klass C.

CAQUELAQ
Medlem
#52 Skrivet: 14 Nov 2017 22:08

Resultat Klass B, Grupp 6:

1:an QiGong och 2:an CUMULUS går till semifinal och spelar i Klass A nästa IM. 7:an kjelleberglund (genom förlust mot lillpysen på samma poäng) och 8:an areaz spelar i Klass C nästa år.

CAQUELAQ
Medlem
#53 Skrivet: 14 Nov 2017 22:11

Resultat Klass C, Grupp 4:

1:an Berget och 2:an jag-äger går till semifinal och spelar i Klass B nästa IM. 7:an Thomas.H (genom förlust mot Magnum6 på samma poäng) och 8:an troende spelar i Klass D nästa IM.

CAQUELAQ
Medlem
#54 Skrivet: 14 Nov 2017 22:13

Resultat Klass E, Grupp 2:

uppsala1111, Argon, Fjällröding och Bjonil60 går till semifinal.

CAQUELAQ
Medlem
#55 Skrivet: 15 Nov 2017 19:02

Resultat Klass B, grupp 1:

1:an Fich och 2:an ess_storm går till semifinal och spelar i Klass A nästa IM. 8:an itabe och 9:an Mercuryman spelar nästa år i Klass C.

CAQUELAQ
Medlem
#56 Skrivet: 15 Nov 2017 19:05

Resultat Klass C, Grupp 5:

1:an Ervhed och 2:an 74Jarkko går till semifinal och spelar i Klass B nästa IM. 7:an Goldenx och 8:an hugi spelar i Klass D nästa år.

CAQUELAQ
Medlem
#57 Skrivet: 16 Nov 2017 17:25

Resultat Klass A, grupp 1:

1:an Etelhem och 2:an bärbel går till semifinal. 8:an prostparken och 9:an Fricke spelar nästa år i Klass B.

CAQUELAQ
Medlem
#58 Skrivet: 16 Nov 2017 17:27 - Redigerad av: CAQUELAQ

Resultat Klass A, grupp 4:

1:an Gugubben och 2:an Dr.Beebleboxx går till semifinal. 8:an braxen och 9:an JoNo spelar nästa år i Klass B.

Gugubben
Medlem
#59 Skrivet: 17 Nov 2017 09:34

Jag vann grupp 4 i klass A, kära CAQUELAQ

CAQUELAQ
Medlem
#60 Skrivet: 17 Nov 2017 10:36 - Redigerad av: CAQUELAQ

Citerar: Gugubben, #59:
Jag vann grupp 4 i klass A, kära CAQUELAQ

Inlägg 58 redigerad och rättad.

Jag brukar klanta mig på något sätt i nästan varje IM - stannar det vid den här bagatellen ser jag mig som lyckligt lottad...


<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Du måste logga in för att kunna posta!
 

Powered by forum software miniBB™ © 2001-2006